loading...

هواشناسی بروز شهرستان گراش

سیرچ ،گلباف، اندوهجرد و شهداد از مناطق زلزله خیز استان کرمان هستند که بیشترین زلزله های استان در این منطقه رُخ میدهد که اگر علت آنرا جستجو کنیم گود بودن و پست بودن پوسته زمین شهداد عامل زلزله خیزی منا

محمود آذرایین بازدید : 590 سه شنبه 13 مرداد 1394 نظرات (0)


سیرچ ،گلباف، اندوهجرد و شهداد از مناطق زلزله خیز استان کرمان هستند که بیشترین زلزله های استان در این منطقه رُخ میدهد که اگر علت آنرا جستجو کنیم گود بودن و پست بودن پوسته زمین شهداد عامل زلزله خیزی مناطق مرتفع این محدوده گود افتاده استان کرمان است.
زلزله باعث گود شدن مناطق می گردد و و در ساختار زمین شناسی ، گود بودن و پست بودن شهداد هم چیزی به غیر از زلزله های متوالی و میلیارد سالی در این منطقه نیست.
درزلزله اخیر سیرچ ، زیر پوسته جامد این منطقه و بین این پوسته و مذاب زیرینش ، حفره وسیع و فضای خالی بوجود آمده بود و این پوسته مانند سقفی بی اتکا منتظر شکسته شدن و فرو افتادن در مذاب زیرینش بود یعنی مستعد زلزله بود منتها این شکسته شدن نیازمند تنش بر پوسته بود و تنشی که باعث شکسته شدن و بروز زلزله در پوسته زمین منطقه سیرچ گردید جاذبه شدید ماه و خورشید یعنی مد گرفتگی وجذر گرفتگی شدید در لحظه ماه افروختگی « ابرماه ـ سوپر موون » بوده است.
ماه در مدار بیضوی به دور کُره زمین می چرخد بنا بر این در این چرخش ، فاصله ماه تا زمین متغییر می شود که کمترین فاصله « نقطه حضیض ـ فرود » 356500 کیلومتر و بیشترین فاصله « نقطه اوج ـ فرار » 406700 کیلومتر است.
در گردش ماه به دور زمین هر بیست و هفت روز یکبار ماه به نقطه حضیضی یعنی به نزدیکترین فاصله از زمین می رسدو قاعدتاً در جذر و مد زمین هم اثر گذار است ولی صحبت ما از بیشترین قدرت جذر و مد ماه است و زمانی بیشترین جذر و مد اتفاق می افتد که پانزدهم ماه قمری « ماه بدر ـ قرص ماه کامل » به علت همراستا بودن خورشید وماه و زمین ، نیروی جاذبه خورشید هم به قدرت مد گرفتگی اضافه می شود است.
پس در اول و پانزدهم هر ماه قمری قدرت جاذبه ماه و خورشید بیشترین جذر و مد را در سطح پوسته جامد زمین و دریا ها را بوجود می آورند . این جذر و مد در دریا به صورت بالا آمدن و پائین آمدن آبهای سیال نمود دارد و در خشکی ها به شکل سنگین شدن و سبک شدن « تنش بر پوسته جامد » اثر گذار می شود.
حالا آیا به غیر از لحظه ماه بدر که بیشترین جذر و مد بوجود می آید عامل دیگری در شدت یافتن و قدرتمند شدن جذر و مد وجود دارد؟
بله لحظه ماه افروختگی که ماه در زمان بدر « همراستا بودن با زمین و خورشید » در نقطه حضیضی زمین یعنی در کمترین فاصله زمین هم قرار داشته باشد در این زمان است که شدت جذر و مد بیشترین اثرات قدرتمندی خود را نه تنها بر زمین « بروز زلزله ها ، طوفانها ، بارندگی و سیل ها » بلکه بر گیاهان و جانوران زمین هم می گذارد« دلایل علمی آنرا بازگو خواهم کرد»
بنابراین در لحظات ماه افروختگی نه تنها باید تمهیدات ایمنی حوادث طبیعی از قبیل زلزله ،سیل،طوفان اندیشه شود بلکه در برابر ناهنجاری ها ئی همانند سوانح رانندگی ، نزاع ها و بطور کل عصبیت ها که ماه افروختگی به علت قدرت مد ماگمائی و بالا رفتن جاذبه الکتریکی زمین مستقیماً بر سیستم عصبی انسانها و حیوانات اثر می گذارد آمادگی کامل را داشت.
ماه بدر هر 412 روز یکبار به مرحله حضیضی یعنی برافروختگی یا سوپرموون می رسد .
آخرین ماه برافروختگی در اول آگست 2015 میلادی مقارن با شنبه دهم مردادماه 1394 خورشیدی و باز مقارن با پانزدهم شوال1436 قمری رُخ داد و زمین لرزه سیرچ هم درست در همین محدوده زمانی یعنی یک روز جلوترعصرجمعه نهم مرداد اتفاق افتاد.
اگر به همین ترتیب قضیه را پیگیری کنیم حادثه سیل جاده چالوس هم که در بیست و هشتم تیرماه رخ داد تحت تأثیر همین پدیده ماه افروختگی بوده است.
مطلب بسیار تأسف آور این است که منجمان و طالع بینان از قدیم الایام آنقدرگردش ماه و ستارگان را در بروج فلکی بر سرنوشت زمین و انسانها دخیل دانسته و در رمل و اُسطُرلابها و جداول مختلف پیچانده اند و آنقدر منجمان درباری ، شاه طهماسب را به جنگ با دولت عثمانی با ساعات نحس و سعد و گفتن قمر در عقرب منع یا ترغیب کرده اندکه اینک هر موضوع مهم فیزیکی مخصوصاً در مورد کره ماه که نیاز به تحقیق و بررسی علمی داشته باشد، دانشمندان از انجام آن ابا دارند و حتی اندیشیدن به آنرا کسر شأن مقام علمی شان می دانند و می ترسند با آسترولوژی تداخل پیدا کند و در رده فال بینان ،کف بینان ، خرافه بینان و منجمان دربار صفوی قرار گیرند و اینچنین است که هیچگاه به شناخت واقعی جهان نخواهیم رسید.
به هر حال نگاه من همیشه در چهار چوب ماده و ذرات است و ماده را در فعل و انفعالاتی که در جهان صورت می گیرد قویاً دخیل می دانم و در اندیشه هایم هیچ حرکتی بدون دخالت ذرات این جهان صورت نمی گیرد.
دانشمندانی که از خوف اتهام رمل و اسطرلاب و خرافه پنداری اندیشه هایشان را به سمت اینگونه موارد علمی که به شناخت زلزله ها و بارندگی ها و طوفانها می رسد و متأسفانه با آسترولوژی هم تداخل پیدا کرده است ، سوق نمی دهند و از اندیشیدن شرم دارند و ضمن آنکه از انجام آزمایش طفره می روند و به عنوان شبه علم ، چوب هم لای چرخ تحقیقات می گذارند مطمئن باشند بخاطر راکد نگه داشتن علم ، در برابر آیندگان مسئول هستند.
در زمان ماه افروختگی موارد زیر قابل مشاهده و آزمایش است :
1 ـ جاذبه الکتریکی زمین شدید می شود و زمانی که جاذبه الکتریکی زمین زیاد شود به معنی کم شدن مقاومت الکتریکی زمین است در این مواقع الکتریسیته خطوط انتقال فشار قوی ،الکتریسیته خود را به زمین القاء می کنند و اصطلاحاً مستهلک می شوند بنابر این در زمان ماه افروختگی بیشترین استهلاک و هدر رفتن الکتریسیته خطوط بوجود می آید .
2 ـ در زمان ماه افروختگی که مد قوی بوجود می آید این مد فقط شامل آبهای سیال دریاها نیست بلکه ماگمای مذاب زیر پوسته جامد زمین هم روان و سیال است و دچار مد ماگمائی و بالا آمدن می شود و به زیر پوسته جامد زمین فشار می آورد که این فشار ماگمائی باعث اتصال الکتریکی کامل تر مذاب با پوسته زمین منطقه می گردد که باز تابش بالا رفتن جاذبه الکتریکی زمین منطقه یا کم شدن مقاومت الکتریکی زمین است که یکی از اثرات بالا رفتن جاذبه الکتریکی پوسته زمین برودت است به همین علت است که مناطق سردسیر و کوهستانی جاذبه الکتریکی بالائی وجود دارد یعنی مقاومت الکتریکی زمین مناطق سردسیر کم است و خطوط انتقال فشار قوی که از این مناطق سردسیر عبور می کنند دارای بیشترین استهلاک هستند به هر حال ، ماه افروختگی باعث برودت ناگهانی منطقه زیر پای ماه می شود که به تبع آن ملکولهای هوای منطقه هم سرد می گردند و این سرد شدن ناگهانی ملکولهای هوا باعث بروز بادهای شدید و طوفانها می شود از طرفی ابرها مستعد تخلیه کردن بار الکتریکی به زمین و بارندگی هستند و وقتی که ناگهان جاذبه الکتریکی پوسته زمین منطقه ای بالا رود ، ابرها با الکتریکی خود را تخلیه و شروع به بارش می کنند و مسلم است که میزان بارندگی بستگی به مقدار جاذبه الکتریکی منطقه دارد و وقتی که ماه افروختگی باعث شدت جاذبه الکتریکی پوسته زمین می گردد ، بارش هم سیل آسا می شود.
3 ـ جذر و مد فقط شامل آب دریاها و اقیانوسها نیست بلکه پوسته جامد وسنگین زمین زیر پای ماه هم از جذر ومد تأثیر پذیر است یعنی این پوسته سنگین با شروع مد سبک وزن تر می شود و با پایان مد و شروع جذر دوباره ازدیاد وزن پیدا می کند و تنش مخربی برای پوسته جامد زمینی که زیر آن خالی و مستعد شکسته شدن و زلزله باشد محسوب می گردد بنا براین جذر و مد زمان ماه افروختگی ، تنش بسیار قوی و مخربی برای بروز زلزله در مناطقی که مستعد شکسته شدن و فرو ریختن « زمین لرزه » هستند می باشد بر این اساس است که بیشترین زلزله های سهمگین در زمان ماه افروختگی بوجود می آیند و اینگونه زلزله ها هم چون با تنش قوی حادث می شوند معمولاً بدون پیش لرزه و هشدار قبلی هستند چون به ناگهان تمام سقف بی اتکا پوسته زمین می شکند و به درون حفره زیرین خود و به روی مذاب زیرین خود فرو می ریزد.
4 ـ مد ماگمائی ماه افروختگی که باعث فشار مذاب به زیر پوسته زمین می شود ـ این فشار مذاب زیر پوسته جامد زمین ـ گاز و بخارات خروجی دهانه آتشفشانها را بیشتر می کند و گاهی اگر این فشار از حد متعافی بالاتر رود منجر به فعال شدن آتشفشانها می گردد .
احمد فتحی مدیر وبلاگ « اسرار ناب هستی 2 »

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
نقشه های فعلی جو

صدای باران زیباترین ترانه خداست که طنینش زندگی را برای ما تکرار می کند؛ نکند فقط به گل آلودگی کفشهایمان بیندیشیم!؟


حرکت بادهای کره زمین

پرتال سایتهای هواشناسی

انیمیشن ابرهای 24 ساعت گذشته


 

پیش بینی 5 روزه برای گراش.
پیش بینی فصلی

.

http://www.cosie-sip.ynu.ac.jp/wp-content/themes/ynu/img/logo_jam.png

Image result for ECMWF

  

    http://wmc.meteoinfo.ru/templates/meteoinfo/images/inner_logo_en.gif   
logo
http://www.metoffice.gov.uk/webfiles/1502355553835/images/mo_logo_white_background.png
Image result for wmic SEOUL
http://www.cptec.inpe.br/~rwww1/common/img/logo_cptec.png
.