تبلیغات
دسته بندی
لینک دوستان
پیوندهای روزانه

جستجوگر پیشرفته سایت


بازنشر: چند نکته کلیدی در رابطه با آب و هواشناسی


بازنشر: چند نکته کلیدی در رابطه با آب و هواشناسی


 

1- گازاوزون یکی از نشانه های طوفان تندری و رعد و برق می باشد و یکی از روش هایمیدانی تشخیص آن از روی بوی این گاز می باشد که نزدیک به بوی سیر یا گازاسیتیلن است. هرگاه در طبیعت احساس این بو را کردید احتمال وقوع طوفان ورعد و برق را بدهید. با بالا رفتن گرما به میزان اوزون موجود در هوا افزودهمی شود.

2- ابرهایی که در جو پایینی قرار دارند خطرناک ترند !. حدود 5 الی 5.5 کیلومتراول از سطح زمین جو پایینی و 5 کیلومتر بالاتر جو بالایی گفته می شود.

3- درعرض جغرافیایی که کشور ما قرار دارد، به طور تقریبی با هر یک کیلومتراضافه شدن ارتفاع حدود 6 درجه از دمای هوا کاسته می شود. این نکته هنگامصعود به ارتفاعات جهت پیش بینی میزان دمایی که در پیش دارید حائز اهمیت میباشد.

4- یکیاز روش های پیش بینی احتمال بارندگی دقت به اختلاف دمای نقطه شبنم و دمایهوا است. هرچه اختلاف این دو پارامتر کمتر باشد احتمال بارندگی بیشتر است وهرچه بیشتر باشد هوا رو به خشک تر شدن.

5- درهنگام شب دمای سطح زمین حدود 6 درجه کمتر از دمایی است که دماسنج درارتفاع 1.5 متری از سطح زمین نشان می دهد. این نکته جهت کمپ زدن و خوابیدنبسیار حائز اهمیت می باشد.

6- جهت کمپ زدن در دره ها بهترین مکان از نظر گرم تر بودن نقطه ای در حدود یک هشتم ارتفاع دره می باشد، بدین معنی که اگر حدود یک هشتم ارتفاع دره از کفدره بالاتر برویم در کمربند گرمایی قرار می گیریم ، اینجا نقطه ای از درهاست که بالاترین دما را دارد.این اختلاف دما حدود 10 الی 15 درجه نسبت بهدمای کف دره می باشد که در شرایط خاص می تواند بسیار تعیین کننده و حیاتیباشد. فقط در نظر داشته باشید که کمربند گرمایی و تکنیک بالا رفتن تاارتفاع یک هشتم ارتفاع دره فقط در دره ها قابل اجرا است یعنی جایی که دوشیب در روبروی یکدیگر باشند.

7-در نظر داشته باشید که باد در روز از سمت دره به سمت کوه و در شب از سمت کوه به سمت دره می وزد !
8- در نظر داشته باشید که در طی روز نسیم دریاچه از سمت دریا به ساحل و در شب از سمت ساحل به دریا می وزد !
9- درهنگام بارندگی برای کمپ زدن در صورتی که هشت برابر ارتفاع قله از پای کوهدور شویم در نقطه ای که کمترین میزان بارش را دارد قرار می گیریم !

10- روئیت شبنم دمای زیر 5 درجهرا به اطلاع شما می رساند وشبنم یخ زده نشانگر دمای زیر صفر سطح زمیناست.
11- درصورتی که مه از بالا به سمت سطح زمین بیاید نشانگر سرعت 0 تا 5 کیلومتر برساعت باد و اگر مه از سمتی به سمت دیگر بیاید نشانگر سرعتی بین 5 تا 10کیلومتر بر ساعت باد می باشد . در باد هایی با سرعت بیش از 10 کیلومتر برساعت مه تشکیل نمی شود.
12- رابطهبین فشار هوا و وقوع طوفان بصورت عکس می باشد بدین معنی که هرچه کاهش فشارهوا بیشتر شود احتمال وقوع طوفان بیشتر خواهد شد. در یک نقطه ثابت مثلامحل کمپ، درصورتی که فشار هوا در شب نسبت به روز کاهش فاحشی داشته باشدباید منتظر طوفان باشید!
13- زمانی که با تغییر 180 درجه ای جهت وزش باد روبرو شوید به معنی احتمال جبهه هوای مختلط و هوایی بسیار بد و خطرناک می باشد

 

نویسنده : | در : شنبه 02 آبان 1394 ساعت: | دیدگاه: ()
تعداد بازديد : 1609
نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

بخش نظرات این مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]