loading...

هواشناسی بروز شهرستان گراش

 سامانه ی بارشی که اواخر روز جمعه 23 اسفند از سمت غرب و جنوب غرب وارد کشور شد و در روز شنبه میشه گفت اکثر نقاط غربی و جنوب غربی را تحت تاثیر خود قرار داد و از ابتدای فعالیت سامانه مذکور حالت چرخش

محمود آذرایین بازدید : 405 یکشنبه 25 اسفند 1392 نظرات (0)

 سامانه ی بارشی که اواخر روز جمعه 23 اسفند از سمت غرب و جنوب غرب وارد کشور شد و در روز شنبه میشه گفت اکثر نقاط غربی و جنوب غربی را تحت تاثیر خود قرار داد و از ابتدای فعالیت سامانه مذکور حالت چرخشی یا سیکلونی به خود گرفت و این چرخشی بودن موجب بارش های نسبتا خوبی شد اما بحث این پست مربوط به سامانه و تاثیرش بر ایران نیست بلکه رخداد پیچند دریایی که در روز شنبه حادث شد و خود را به خشکی رساند و موجب ترس و وهم ساکنین سواحل کنگان شده مورد بررسی است.

در چند وقت پیش نیز سازمان هواشناسی کشور این پیچند را در سواحل خوزستان تایید کرد و حال نیز در سواحل بوشهر؛ دلیل رخداد این پدیده و کلا پیچند چیست؟

پیچند بصورت ستونی از هوا با چرخش خیلی تند از بخش زیرین ابر CB (کومه ای بارای) به سطح زمین می رسد. در مناطق مختلف دنیا به اسم های محلی نامیده می شود که همگی بیانگر پیچش سریع هوا در ستونی قائم و به نسبت باریک است. حتی اگر ابر تولید کننده پیچند دیده نشود، ستونی از گردوخاک و ذرات خردریزه این پدیده را آشکار می سازد.

مخرب ترین پیچندها توسط ابرهای همرفتی کومه ای بارای (CB) ابر یاخته (Supercell) همراه با رعدوبرق تولید می شوند. این ابرها با سامانه میان- چرخند (Mesocyclone) لایه میانی جو پشتیبانی می شود که با حرکات شدید بالاسو و همچنین پایین سو همراه است.

همرفت های خیلی قوی از ابرهای همرفتی ناابریاخته (Nonsupercell) نیز می تواند پیچندهای به نسبت ضعیف تولید کند که بیشتر به نام های " خشکی افشانه"، " آب افشانه" و یا " پیچند خشکی" شناخته می شوند. این نوع پیچندها در خوزستان و بر روی خلیج فارس مشاهده شده اند.

شدت پیچند با مقیاس جدید فوجی‌تا برحسب شدت تخریب و با مقیاس TORRO براساس سرعت وزش باد تعیین می شود. بالاترین سرعت باد به مقدار m/s140 در 13 اردیبهشت سال 1378 توسط رادار دپلری در پیچندی بسیار مخرب در اطراف شهر اکلاهامای آمریکا ثبت شده است. مدت فعالیت پیچند کوتاه است و حدود 15 دقیقه طول می کشد. شعاع عمل آن 100 متر تا 2000 متر است. پیچند مسافتی از 10 تا 100 کیلومتر را طی می کند. اصطلاح های خط خشک، نوار تغذیه کننده، جست پیچند، پژواک قلابی (تصویر رادار)، ناوه مکنده و منطقه موجی از دیگر نامهای این پدیده است.

کاهش ناگهانی و شدید فشار هوا سبب انفجار محیط های بسته مانند ساختمانها می شود. کاهش فشار هوا در مرکز پیچند از عوامل مهم ایجاد خسارت است. بیشترین مقدار برآورد شده در مرکز آن حدود hpa 250-200 است، این موضوع همچنین سبب اشباع هوا شده و مشاهده هوای صعودکننده را ممکن می سازد.

 و با توجه به تغییر اقلیم دنیا و گرم شدن آن چه بسا موجب تکرار و درصد مخربی آن بر آبهای خلیج فارس و سواحل آن بیشتر خواهد شد. و باید به افرادی که در کنار سواحل زندگی و در دریا مشغول به کار هستند این هشدار را داد که در زمان مواج بودن دریا و نفوذ سامانه های بارشی مدیترانه و ادغامی مدیترانه سودانی تمهیدات لازم را اندیشیده تا موجب خسارت نشوند.

تصاویری از پیچند که توسط اهالی کنگان گرفته شده:

 

منابع:

کنگان نیوز

تارنمای سازمان هواشناسی کشور

 

 

 

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
نقشه های فعلی جو

صدای باران زیباترین ترانه خداست که طنینش زندگی را برای ما تکرار می کند؛ نکند فقط به گل آلودگی کفشهایمان بیندیشیم!؟


حرکت بادهای کره زمین

پرتال سایتهای هواشناسی

انیمیشن ابرهای 24 ساعت گذشته


 

پیش بینی 5 روزه برای گراش.
پیش بینی فصلی

.

http://www.cosie-sip.ynu.ac.jp/wp-content/themes/ynu/img/logo_jam.png

Image result for ECMWF

  

    http://wmc.meteoinfo.ru/templates/meteoinfo/images/inner_logo_en.gif   
logo
http://www.metoffice.gov.uk/webfiles/1502355553835/images/mo_logo_white_background.png
Image result for wmic SEOUL
http://www.cptec.inpe.br/~rwww1/common/img/logo_cptec.png
.