loading...

هواشناسی بروز شهرستان گراش

آب در یکی از سه شکل مایع، جامد و گاز در طبیعت یافت می شود. بخار آب فرم گازی شکل آب می باشدکه از طریق فرایند تبخیر از سطح آزاد آب ها، سطح خاک و تعرق از سطوح گیاهی وارد اتمسفر می شود. میزان بخار آب موجو

محمود آذرایین بازدید : 530 یکشنبه 27 بهمن 1392 نظرات (0)
آب در یکی از سه شکل مایع، جامد و گاز در طبیعت یافت می شود. بخار آب فرم گازی شکل آب می باشدکه از طریق فرایند تبخیر از سطح آزاد آب ها، سطح خاک و تعرق از سطوح گیاهی وارد اتمسفر می شود. میزان بخار آب موجود در اتمسفر بالغ بر هزاران تن می باشد که به صورت نامرئی هستند. ابرها حالت مرئی بخار آب موجود در اتمسفر می باشند که از قطرک های کوچک آب تشکیل یافته اند. هر کدام از قطرک ها شامل هزاران مولکول آب است. هر قطعه ابر از میلیاردها قطرک کوچک تشکیل یافته است. هر قطره باران نیز از میلیون ها قطرک کوچک تشکیل می شود. لازمه تشکیل قطرک ها این است که هوا به حالت اشباع در آید. برای این منظور دو راه وجود دارد. در طبیعت معمولاً با اشباع شدن هوا در اثر صعود بسته های هوا به وقوع می پیوندد. چهار مکانیزم عمده وجود دارند که باعث صعود هوا می شوند. این مکانیزم هاعبارتند از:

1-صعود در اثر گرم شدن از سطح زیرین: این حالت هنگامی پیش می آید که در اثر تابش خورشیدی گرم شده و باعث گرم شدن هوای نزدیک سطح گردد. از آنجاییکه هوا در همه قسمت ها به یک اندازه گرم نمی شود لذا برخی قسمت ها گرم تر از بقیه نواحی می شوند و چگالی آن ها کاهش می یابد و نسبت به هوای مجاورشان شناورتر می شوند. همین عامل باعث می شود که این هوا صعود نماید.
2-صعود دراثر برخورد با یک سطح شیبدار: در این حالت هوا در اثر برخورد با یک سطح شیبدار نظیر یک کوهستان مجبور به صعود می شود و در حین صعود با آهنگ بی دررو سرد می شود تا اینکه به نقطه شبنم رسیده و عمل تراکم و تشکیل ابرها به وقوع می پیوندد.
3-صعود هوا بر روی سطح جبهه های سرد وگرم: در این حالت هوای گرم مجبور به صعود از روی زبانه های هوای سرد می شود و در اثر صعود با آهنگ بی دررو سرد شده و سپس به نقطه اشباع می رسد و عمل تراکم به وقوع می پیوندد.

4-صعود دراثر همگرایی یا کاهش فشار: در این حالت نیرویی که باعث صعود هوا می شود ناشی از همگرایی است. در اثر فرایند همگرایی بسته های هوا به صعود واداشته می شوند و پس از طی مسافتی به حالت اشباع در می آیند. نوع ابرهای تشکیل شده بستگی به نوع و طبیعت هسته های کم فشار و سرعت صعود هوا در آن ها دارند.   

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
نقشه های فعلی جو

صدای باران زیباترین ترانه خداست که طنینش زندگی را برای ما تکرار می کند؛ نکند فقط به گل آلودگی کفشهایمان بیندیشیم!؟


حرکت بادهای کره زمین

پرتال سایتهای هواشناسی

انیمیشن ابرهای 24 ساعت گذشته


 

پیش بینی 5 روزه برای گراش.
پیش بینی فصلی

.

http://www.cosie-sip.ynu.ac.jp/wp-content/themes/ynu/img/logo_jam.png

Image result for ECMWF

  

    http://wmc.meteoinfo.ru/templates/meteoinfo/images/inner_logo_en.gif   
logo
http://www.metoffice.gov.uk/webfiles/1502355553835/images/mo_logo_white_background.png
Image result for wmic SEOUL
http://www.cptec.inpe.br/~rwww1/common/img/logo_cptec.png
.