loading...

هواشناسی بروز شهرستان گراش

شاخص نوسان درياي شمال _ شمال خزر  NCPI به تازگي کوتيل و همکاران نيز با مطالعه داده هاي فشار تراز ۵۰۰ هکتوپاسکال يک الگوي پيوند از دور بنام الگوي درياي شمال‐ درياي خزر NCP، را در ن

محمود آذرایین بازدید : 2495 دوشنبه 19 تير 1391 نظرات (10)

شاخص نوسان درياي شمال _ شمال خزر


 NCPI


به تازگي کوتيل و همکاران نيز با مطالعه داده هاي فشار تراز ۵۰۰ هکتوپاسکال يک الگوي پيوند از دور بنام الگوي درياي شمال‐ درياي خزر NCP، را در نيمکره شمالي شناسايي کرده اند که فازهاي مثبت آن با کاهش دما و افزايش بارش و فازهاي منفي آن با افزايش دما و کاهش بارش در بالکان و خاورميانه همراه است.

NCPI بعنوان اختلاف ميانگين ارتفاع نرمال شده تراز 500 ميلي بار  بين مراكز، دريا شمال (100E , N0E و 00E , 550N) و شمال خزر (600E , 450N و 500E , 450N) تعريف مي شود. 


 

 

 

فاز منفي (+) شاخص NCP هنگامي كه NCPI > 0.5Z باشد تعريف مي شود:الف _الگوي ارتفاع ژئوپتانسيل 500 ميلي بار: در فاز مثبت شاخص NCP ، در شمال غرب اروپا شامل بريتانيا، دريا شمال، غرب اسكانديناوي و شدت كمتر در اروپاي مركزي ارتفاع تراز 500 ميلي بار بالاتر از نرمال ديده مي شود در حالي كه در قزاقستان، شمال دريا خزر و غرب روسيه و شدت كمتر در خاورميانه ارتفاع تراز مذكور نسبت به نرمال پايين تر ست. ب _الگوي جت استريم: در فاز مثبت شاخص مذكور هسته روباد جنب حاره اي از قدرت بالايي برخوردار ست و هسته قدرتمند از ميانه شمال آفريقا تا شمال هند ديده ميشود. روباد قطبي نيز در اروپا به عرض هاي بالاتر انتقال يافته و با يك برگشت از شمال اروپا به سمت شمال خاورميانه و غرب آسيا فرود مي آيد كه سبب تركيب آن با روباد جنب حاره در خاورميانه مي شود. اين ويژگي ريزش هواي سرد عرض هاي بالاتر را به روي منطقه در بر دارد. ج _آنومالي دما: در اين فاز غرب روسيه و خاورميانه از دماي پايين تر از نرمال و شمال اروپا از دماي بالاتري برخوردار مي شود.  شرق اروپا نيز دماهاي پاييني را ثبت مي نمايد. د _ بارش: به نظر ميرسد در اين فاز سواحل غربي خزر و شمال غرب از بارش هاي بالاتر از نرمال و با شدت كمتر نيمه شمالي برخوردار مي شوند، ناحيه اي از جنوب همچون استان هرمزگان نيز تمايل بالاتر از نرمال در بارش مشاهده مي شود. در ساير مناطق تغيير خاصي ديده نمي شود.فاز منفي (-) شاخص NCP هنگامي كه NCPI < 0.5Z باشد تعريف مي شود:الف_الگوي ارتفاع ژئوپتانسيل 500 ميلي بار: در فاز منفي شاخص NCP ، در شمال غرب اروپا شامل بريتانيا، دريا شمال، غرب اسكانديناوي و شدت كمتر در بخش عظيمي از اروپا ارتفاع تراز 500 ميلي بار پايين تر از نرمال ديده مي شود در حالي كه در قزاقستان، شمال دريا خزر و غرب روسيه و شدت كمتر در خاورميانه ارتفاع تراز مذكور نسبت به نرمال بالاتر ست. ب _الگوي جت استريم: در فاز منفي شاخص مذكور هسته روباد جنب حاره اي از قدرت كمتري برخوردار ست. روباد قطبي در اروپا به عرض هاي پايين تر انتقال يافته و ضمن عبور از حوالي مديترانه در شرق اروپا به دليل هسته بلاك بر روي قزاقستان، با يك انحنا به عرض هاي بالاتر سوق مي يابد اين شرايط با باد هاي جنوبي در غرب خاورميانه همراست و شرايط گرمتري را در خاورميانه بوجو مي آورد. ج _آنومالي دما: در اين فاز غرب روسيه و خاورميانه از دماي بالاتر از نرمال و شمال اروپا از دماي كمتري برخوردار مي شود.  شرق اروپا نيز دماهاي بالايي را ثبت مي نمايد. د _ بارش: به نظر ميرسد در اين فاز سواحل غربي خزر و بر خي نقاط شمال غرب تمايل بارش كمتر از نرمال را تجربه مي كنند، در ساير مناطق كشور بارش نرمال با تمايل به بيشتر از نرمال ديده مي شود. 


 

همچنين کوتيل و ديگران اثر الگوي پيوند از دور درياي شمال ‐درياي خزر NCP ، را به همراه نوسان اطلس شمالي NAO و نوسان جنوبي SO، روي اقليم نواحي شرقي حوضه مديترانه بررسي کرده اند .در اين تحقيق بيشترين اثر الگوي NCP بر روي دما در نواحي بري آناتولي ديده شد بطوري که در اين محل تفاوتهاي فصلي دما در طي دو فاز منفي و مثبت اين الگو حدود 3.5 درجه سانتيگراد بود و اين تاثير به طرف جنوب کاهش مي يابد. آنها مشخص کردند که شاخص NCP از بين سه شاخص، تفاوتهاي افزايش وافت دما را بهتر نشان مي دهد و بعنوان الگوي اصلي پيوند از دور، اقليم بالکان، شبه جزيره آناتولي و خاورميانه را تحت تاثير قرار مي دهد.

 

 

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط ایمان در تاریخ 7 سال پیش و 9:59 دقیقه ارسال شده است

سلام
متشکر
شما هم لینک شدید بزرگوار

این نظر توسط ایمان در تاریخ 7 سال پیش و 5:40 دقیقه ارسال شده است

سلام
ممنون میشیم ما رو لینک کنید :

هواشناسی بابلسر فورکا

http://babolsarforeca.rozblog.com
پاسخ : ایمان جان سلام
با افتخار وبلاگ لینک شد.
به امید همکاری بیشتر

این نظر توسط ایمان در تاریخ 7 سال پیش و 22:33 دقیقه ارسال شده است

سلامی دوباره
بسیار بسیار سپاسگزار
فقط یک درخواست : اینکه تصاویر این پست بالا نمیاد
اگه میشه آپ کنین
سپاس بی کران

این نظر توسط ایمان در تاریخ 7 سال پیش و 23:11 دقیقه ارسال شده است

سلام
چطور میتونم پیش بینی این شاخص رو برای ماه های آتی ببینم ؟
سپاس بی کران
پاسخ : سلام ایمان جان

NCPI بعنوان اختلاف ميانگين ارتفاع نرمال شده تراز 500 ميلي بار بين مراكز، دريا شمال (100E , N0E و 00E , 550N) و شمال خزر (600E , 450N و 500E , 450N) تعريف مي شود.

یعنی نقشه ارتفاع تراز 500 را بررسی کنید.
مثلا:
http://www.tropicaltidbits.com/analysis/models/gfs/2015061500/gfs_z500a_asia_53.png

این نظر توسط ایمان در تاریخ 8 سال پیش و 12:07 دقیقه ارسال شده است

با عرض سلامی دوباره
توضحیات بسیار عالی بود و از این جهت متشکرم
حالا چطور میتونم بفهمم چه سال هایی النینوی مودوکی و لانینای مودوکی بوده ؟ برای اینکه النینوی مودوکی و لانینای مودوکی اتفاق بیوفته ، دمای آب مناطق nino1,2,3,4 باید به چه شکل باشه ؟
با تشکر
پاسخ : سلام
بابت پاسخگویی که طول کشید من عذر می خوام
در مواقعی که النینو یا لانینا ناقص اتفاق افتاد و نصف ونیمه به اصطلاح مودوکی گفته می شود.
برای شکل گیری النینوی مودوکی دمای آب های قسمت 3.4 اقیانوس آرام بین 0.2+ تا 0.4 می بایستی به مدت سه الی شش ماه قرار داشته باشد.

این نظر توسط ایمان در تاریخ 8 سال پیش و 1:33 دقیقه ارسال شده است

با سلام
متشکرم از شما
ببخشید ؛ چه زمانی میگن النینوی مودوکی و لانینای مودوکی ... شاخص nino3.4 باید بین چه اعدادی باشه تا بگن النینوی مودوکی یا لانینای مودوکی ؟ اصلا مودوکی یعنی چه ؟ چه ماه هایی النینوی مودوکی و لانینای مودوکی بوده ؟
با تشکر
پاسخ : النینوی مودوکی موجب افزایش دمای سطح آب اقیانوس آرام در بخش استوایی شده که این وضعیت با عث شکست الگوی چرخش واکر به دو سلول می گردد که پیامد آن فرونشینی هوا در هر دو بخش شرقی و غربی اقیانوس آرام می باشد و باعث کاهش بارندگی و خشکسالی در این مناطق و ترسالی در بخش مرکزی اقیانوس آرام استوایی می گردد. از آنجا که در النینوی مودوکی سلول واکر در مقایسه با النینوی کلاسیک ضعیف بوده و الگوهای بزرگ مقیاس آن همانند النینو نمی باشد، لذا به نظر نمی رسد توسعه النینوی مودوکی موجب افزایش بارش کشورمان گردد.
پديده ي ال نينو گرم شدن دوره اي در بخش شرقي گرمسيري اقيانوس ارام مي باشد كه در امتداد سواحل امريكاي جنوبي اتفاق مي افتد. اخيراً، دانشمندان متوجه شده اند كه گرم شدن ال نينو در بخش مركزي اقيانوس ارام شديدتر از بخش شرقي اقيانوس ارام مي باشد، پديده اي كه با عنوان «ال نينو مودوكي» معروف است (مودوكي واژه اي ژاپني براي عبارت «شبيه ولي متفاوت» مي باشد).

این نظر توسط ایمان در تاریخ 8 سال پیش و 15:12 دقیقه ارسال شده است

ببخشید ؛ شاخص aao برای کدوم منطقه هست و مخفف این کلمه چی میشه ؟ با تشکر از شما
پاسخ : Antarctic Oscillation Index
جنوب اروپا، آلاسكا، اسكاتلند ، اسكانديناوي و آمریکا، و خاورميانه

این نظر توسط ایمان در تاریخ 8 سال پیش و 12:17 دقیقه ارسال شده است

با سلام
ببخشید ؛ NCPI مخفف چیه ؟ با تشکر
پاسخ : North Caspian Pressure Index

این نظر توسط ایمان در تاریخ 8 سال پیش و 21:13 دقیقه ارسال شده است

با تشکر از شما
خب ؛ در کدوم بخشش ؟ ... ممنون میشم یکی راهنمایی کنه ...
پاسخ : http://www.esrl.noaa.gov/psd/data/climateindices/

این نظر توسط ایمان در تاریخ 8 سال پیش و 15:50 دقیقه ارسال شده است

با سلام
وضعیت این شاخص رو از کجا باید به دست آورد ؟
با تشکر
شکلک
پاسخ : دوست عزیز سلام
با مراجعه به پایگاه سازمان ملی اقیانوسی و جوی NOAA میتوانید از آخرین وضعیت شاخص ها مطلع شوید.
http://www.cpc.ncep.noaa.gov


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
نقشه های فعلی جو

صدای باران زیباترین ترانه خداست که طنینش زندگی را برای ما تکرار می کند؛ نکند فقط به گل آلودگی کفشهایمان بیندیشیم!؟


حرکت بادهای کره زمین

پرتال سایتهای هواشناسی

انیمیشن ابرهای 24 ساعت گذشته


 

پیش بینی 5 روزه برای گراش.
پیش بینی فصلی

.

http://www.cosie-sip.ynu.ac.jp/wp-content/themes/ynu/img/logo_jam.png

Image result for ECMWF

  

    http://wmc.meteoinfo.ru/templates/meteoinfo/images/inner_logo_en.gif   
logo
http://www.metoffice.gov.uk/webfiles/1502355553835/images/mo_logo_white_background.png
Image result for wmic SEOUL
http://www.cptec.inpe.br/~rwww1/common/img/logo_cptec.png
.