loading...

هواشناسی بروز شهرستان گراش

کم فشار حرارتی همانطور که قبلا هم تعریف شد در اثر تابش مکرر افتاب به سطح زمین و با گرم شدن لایه های مجاور سطح زمین تشکیل شده که دارای هسته گرمی ست و دارای حرکت چرخندی شدیدی در سطح زمین می باشد. اما ک

محمود آذرایین بازدید : 1366 چهارشنبه 30 مهر 1393 نظرات (2)

کم فشار حرارتی همانطور که قبلا هم تعریف شد در اثر تابش مکرر افتاب به سطح زمین و با گرم شدن لایه های مجاور سطح زمین تشکیل شده که دارای هسته گرمی ست و دارای حرکت چرخندی شدیدی در سطح زمین می باشد.

اما کم و کیف رفتار این کم فشار در طول سال چگونه است؟


فصل بهار:با آغاز فصل بهار انرژی دریافتی نیمکره شمالی نسبت به زمستان دارای افزایش چشمگیری می شود. با افزایش طول روز و تداوم گرما و گرم شدن زمین  بتدریج کم فشار حرارتی در سطح زمین تشکیل می شود. نکته مهم این است که حضور این کم فشار در نواحی استوا دائمیست و هر چه از استوا فاصله بگیریم و به عرض های بالاتر حرکت کنیم زمان تشکیل این کم فشار در سطح زمین دیرتر اغاز می شود .

.

کم فشار حرارتی در ابتدا در نواحی جنوبشرق و جنوبی ایران تشکیل شده و در نهایت به قدری گسترده می شود که با کم فشار حرارتی پاکستان و دیگر مناطق ترکیب شده و باعث ایجاد یک کم فشار وسیع در سطح غرب آسیا می شود

با گسترش کم فشار در سطح زمین و صعود آزادانه آن در فصل بهار علاوه بر بارش های ناشی از کم فشارهای ترمودینامیکی، شاهد بارش های رگباری و محلی ناشی از گسترش این کم فشار نیز هستیم. یکی از دلایل ایجاد رعد و برق نفوذ این کم فشار به لایه های بالایی جو و ایجاد اختلاف دمایی شدید در جو بالا می باشد.

نفوذ هم زمان رطوبت و مناسب بودن شاخص های همرفتی در کنار عامل صعود باعث ایجاد بارش های رگباری شدیدی در فصل بهار می شود.

 

تابستان:از اواسط بهار و با بلوکه شدن بادهای غربی و نفوذ جنب حاره ای با خصوصیت فرونشینی هوا،به تدریج نقش کم فشار حرارتی محدود شده به حدی که در تابستان تنها در لایه های سطحی زمین باقی مانده و در صورت قدرت گرفتن جنب حاره ای این لایه ی کم ضخامت کم فشار در سطح زمین باقی مانده و باعث افزایش دمای سطحی زمین می شود. گاهی اوقات و بخصوص در منطقه جنوب اختلاف فشاری موجب تحرک این کم فشار به صورت وزش باد می شود که جریان یافتن این کم فشار به دلیل هوای گرم آن موجب وزش بادهای بسیار گرم و سوزان می شود. مردم جنوب به این بادها تش باد می گویند.

 

پاییز:این بار و در جریانی عکس بهار با کاهش روز و نفوذ مداوم پرفشار سیبری از محدوده و قدرت این کم فشار کاسته می شود. به دلیل عقب نشینی دیرهنگام جنب حاره ای، این کم فشار خنثی شده و پس از عقب نشینی پرفشار ، کم فشار حرارتی عملا انرژی بالاروی و قدرت خود را از دست داده به همین دلیل در پاییز عمده بارش ها حاصل امواج دینامیکی هستند. البته گاهی اوقات و به دلیل عقب نشینی زود هنگام جنب حاره ای این کم فشار قبل از تضعیف کامل فرصت صعود پیدا کرده و در صورت مهیا بودن شرایط باعث رگبار و رعد و برق در مهر ماه و اوایل آبان می شود. همانطور که قبلا هم گفته شد عمر این کم فشار در مناطق جنوبی بیشتر از مناطق شمالی ست پس وقوع رگبارهای شدید در جنوب کشور تا اواسط پاییز محتمل تر است.

 

زمستان:در فصل زمستان و با توجه به خزیدن پرفشار سرد سیبری بر روی زمین چیزی تحت عنوان کم فشار حرارتی در عمده مناطق کشور تشکیل نمی شود. تا اینکه با آغاز فصل بهار  بار دیگر این کم فشار متولد می شود.

 

نکته قابل توجه این است که همه رعد وبرق ها نتیجه صعود این کم فشار نیست چرا که اختلاف دمایی لایه های بالایی جو و سطح زمین در اغاز بهار و آغاز پاییز به دلیل گرم شدن سریع سطح زمین نسبت به جو بالا به شدت وجود دارد. از طرفی صعود کم فشار در کنار وجود رطوبت کافی و و جریان بالابری مناسب امکان بارش را فراهم می سازد.


ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط احمد در تاریخ 3 سال پیش و 19:53 دقیقه ارسال شده است

سلام لطفا درموردواژه دینامیکی وحرارتی درمراکزکمـفشاروپرفشاروعلت ایجادآنها توضیح بفرمایید،یعنی دقیقا بفرمایید منظورازواژه های دینامیک وحرارت چیست؟

این نظر توسط ایمان در تاریخ 8 سال پیش و 23:36 دقیقه ارسال شده است

با سلام
اگه اینو دارین ، لطف کنین ممنون میشم

" خلاصه اطلاعات ایستگاههای سینوپتیک سازمان هواشناسی کشور سال:1393 ماه: فروردین "

در واقع آماری که هر ماه توسط سازمان ارائه میشه ، برای ماه فروردین رو اگه لطف کنین ممنون میشم

با تشکر
پاسخ : سلام
آمار کدام استان یا شهر رو لازم دارید؟


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
نقشه های فعلی جو

صدای باران زیباترین ترانه خداست که طنینش زندگی را برای ما تکرار می کند؛ نکند فقط به گل آلودگی کفشهایمان بیندیشیم!؟


حرکت بادهای کره زمین

پرتال سایتهای هواشناسی

انیمیشن ابرهای 24 ساعت گذشته


 

پیش بینی 5 روزه برای گراش.
پیش بینی فصلی

.

http://www.cosie-sip.ynu.ac.jp/wp-content/themes/ynu/img/logo_jam.png

Image result for ECMWF

  

    http://wmc.meteoinfo.ru/templates/meteoinfo/images/inner_logo_en.gif   
logo
http://www.metoffice.gov.uk/webfiles/1502355553835/images/mo_logo_white_background.png
Image result for wmic SEOUL
http://www.cptec.inpe.br/~rwww1/common/img/logo_cptec.png
.